Nuclear Energy Conference 2022

Nuclear Energy Conference 2022

Přednášející

Felicia Aminoff

Felicia Aminoff je analytička BloombergNEF zabývající se politikou energetické transformace. Její odbornost zahrnuje energetiku, budovy a dekarbonizaci dopravy. Vytváří analýzy pokroku evropských zemí k bezemisním cílům a modeluje energetické systémy s nejnižšími náklady, jež splňují nastavené emisní limity. Podílí se i na modelování scénářů ukončení těžby a spalování uhlí v České republice, jež vznikají ve spolupráci s organizací Bloomberg Philanthropies a s Platformou pro uhelné regiony v transformaci v EU. Felicia Aminoff před působením v BloombergNEF spoluzaložila startup Spark Sustainability, jenž vytvořil uhlíkovou kalkulačku. Magisterský titul z environmentální technologie a energetické politiky získala na Imperial College London.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Petr Holub

Petr Holub se celý svůj profesní život věnuje prosazování udržitelné energetiky. Jedenáct let byl ředitelem Šance pro budovy, profesního svazu energeticky úsporného stavebnictví, ze kterého od jejího založení v roce 2010 vybudoval respektovanou organizaci. Před tím tři roky sloužil na Ministerstvu životního prostředí jako poradce ministrů a ředitel odboru udržitelné energetiky a dopravy. Řadu let také pracoval v Hnutí Duha. Jako poradce hodnotil projekty financované z fondů EHP/Norska nebo pro SEVEn asistoval městům v jejich zapojení do Paktu primátorů a starostů.

Mimo české prostředí se často ocitá v Bruselu, kde pomáhá nastavovat evropskou legislativu a ekonomické nástroje. Spoluzakládal Central and Eastern European Energy Efficiency Forum (C4E Forum), v Rumunsku zakládal byznysovou asociaci Roenef. Pro Evropskou komisi jako poradce navrhoval nastavení rámce pro energetické úspory na Ukrajině. V červenci 2021 založil poradenskou společnost Budovy21.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Yves Marignac

Yves Marignac je vedoucím výhledové analýzy v expertním think tanku Association négaWatt, který se věnuje otázkám energetické transformace, a vedoucí expert na jadernou a fosilní energetiku v dceřiné společnosti Institut négaWatt.

Získal magisterský titul z čisté matematiky, diplom DEA z vědecké a technické informatiky na Univerzitě Orsay a v CEA absolvoval doktorandský výzkum na téma podmínek diskuze o aktivitách v jaderné energetice. Poté v roce 1997 zahájil kariéru neinstitucionálního experta na tyto otázky coby výzkumný pracovník ve WISE-Paris, neziskové expertní agentuře pro jadernou energetiku v Paříží, kterou posléze v letech 2003-2019 vedl.

Poskytuje expertízu a poradenství o jaderných otázkách, energetických scénářích a politikách a s nimi souvisejících rozhodovacích procesech pro řadu aktérů, od nevládních organizací typu Greenpeace přes expertní orgány jako IRSN ve Francii a mezinárodní agentury jako NEA až po parlamenty, vládní orgány a další veřejné aktéry v různých zemích Evropy a celého světa. Učí též na různých vysokých školách, mimo jiné na Sciences Po.

V roce 2000 byl členem expertního týmu, jenž vypracoval zprávu pro předsedu vlády o ekonomice jaderné energetiky. V letech 2012-2013 byl členem Sekretariátu národní diskuze o energetické transformaci v rámci Ministerstva ekologie. Od roku 2014 je členem několika expertních poradních skupin Francouzského úřadu jaderné bezpečnosti.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Photo © Association négaWatt

Simon Müller

Simon Müller je německým ředitelem organizace Agora Energiewende. Řídí její práci v Německu v stěžejních oblastech energetické a klimatické politiky a též v oblasti infrastruktury pro elektřinu, teplo a energii.

Simon Müller za deset let v pozici experta na energetickou transformaci radil vládám ve více než 20 zemích šesti světadílů a je koordinátorem a autorem různých studií o transformaci energetiky k obnovitelným zdrojům.

Před Agorou v letech 2010-2019 působil v Mezinárodní energetické agentuře (IEA) v Paříži, kde založil a vedl nové oddělení systémové a tržní integrace obnovitelných zdrojů. V letech 2019-2021 byl vedoucím oddělení energetiky ve společnosti ENERTRAG, zabývající se obnovitelnou energií se sídlem v regionu Uckermark. Pracoval též jako konzultant, mimo jiné v Nadaci pro klimatickou neutralitu, Německé klimatické alianci a Světové bance.

Simon Müller je absolventem Mercatorova stipendia pro mezinárodní otázky a členem poradního sboru Institutu DLR pro síťování energetických soustav. Studoval v Oldenburgu, Brémách a Berlíně (psychologii a fyziku) a má titul M.Sc. (diplom) z fyziky.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oldřich Sklenář

Oldřich Sklenář je analytikem ve Výzkumném centru Asociace pro mezinárodní otázky. Zabývá se problematikou energetiky a produkce skleníkových plynů. Vystudoval obory Energetická a procesní zařízení na Vysokém učením technickém v Brně a Environmentální studia na Masarykově univerzitě. Kromě toho absolvoval také studijní stáž na Vrije Universiteit Brussel.

Svou profesní kariéru začínal jako projektant v energetice, kdy se podílel mimo jiné na projektech sanace těžby uranu ve Stráži pod Ralskem nebo dostavbě jaderné elektrárny Mochovce. Poté pracoval pro několik organizací, včetně nevládních, se zaměřením na rozvoj obnovitelných zdrojů a energetický management. Největší část své profesní kariéry strávil na pozici manažera v oblasti vývoje a výroby elektrických strojů.

Kromě Asociace pro mezinárodní otázky pracuje také jako analytik pro organizaci Fakta o klimatu.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stephen Thomas

Stephen Thomas je emeritním profesorem energetické politiky na University of Greenwich v Londýně. Otázkám energetické politiky se věnoval čtyřicet let: v letech 1976 až 2000 na University of Sussex a poté od roku 2001 na University of Greenwich až do svého odchodu do penze v roce 2015. Zaměřoval se především na jadernou energetiku z pohledu ekonomiky, provozních výsledků či konceptů likvidace elektráren po skončení životnosti. Pracoval jako konzultant pro otázky jaderné energetiky pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA), Evropskou banku pro obnovu a rozvoj (EBRD) nebo vlády Brazílie a Jihoafrické republiky.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.